Workshop internațional: „Open up to service innovation: ressources from Romania and Norway”

afis-comped-2017-01-11-12-page-001Deschiderea spre inovare în serviciile sociale condiţionează dezvoltarea calităţii acestui sector. Colaborări în educaţie şi practică, naţionale şi internaţionale, identifică şi susţin modalităţi de optimizare a resurselor, inclusiv a celor umane sub forma sprjinului între egali (peer workers).

Investigând, în România si Norvegia, percepţii ale profesioniştilor, dar şi ale utilizatorilor de servicii (vârstnici şi persoane cu dizabilităţi), cu privire la sistemele de protecţie socială şi de sănătate, la resurse şi experienţe, la propuneri pentru o schimbare în bine, echipa proiectului CompEd, prin Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială, vă invită la al doilea workshop internaţional: Open up to service innovation: ressources from Romania and Norway –  Sala Ferdinand, corp A, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, 11-12 ianuarie 2017.

Prezentările şi dezbaterile vor fi animate de echipe mixte, formate din profesori, studenţi şi specialişti români şi norvegieni.

Proiectul CompEd –  Comparing Collaboration in Education and Practice in the Health and Welfare Field –  este realizat cu sprijinul financiar primit în cadrul Programului de burse SEE – RO15, proiecte de cooperare de mica anvergura, contract 11/02.09.2016.

Promotor de proiect: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Partener: Norwegian University of Science and Technology, Trondheim, Norvegia.

Manager proiect: prof.univ.dr. Daniela Şoitu

Contact: danielag@uaic.ro