CALL FOR PAPERS: Simpozion “Memorie axiologică şi Weltanschauung”

afisFacultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează simpozionul naţional cu tema „Memorie axiologică și Weltanschauung” în cadrul Proiectului de cercetare Heritage and Threat, Orizont 2020 nr. 17/2016; Cod proiect: HERITAGE PLUS-HeAT. Evenimentul se va desfășura pe data de 9 decembrie 2016, ora 10:00, în Sala de Consiliu a Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice.

În cadrul simpozionului vor fi dezbătute diverse aspecte ale raporturilor complexe dintre memorie şi valori, printre care: traume ale memoriei colective, raportul dintre memoria culturală şi memoria axiologică, Weltanschauung ca viziune despre valori.

Participanţii sunt rugaţi să trimită titlul comunicării, rezumatul şi un scurt CV la adresa: axiologicalmemory@gmail.com până la data de 5 decembrie 2016. Lucrările acceptate vor fi publicate într-un volum colectiv care va apărea  la o editură recunoscută în cursul anului viitor.

Pentru mai multe detalii, accesați următorul link: https://axiologicalmemory.wordpress.com/