Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”, prezentă la Târgul de Cărți și Arte Frumoase „Arca lui Gutenberg”

afis-arca-lui-gutenbergÎncepând de vineri, 14 octombrie, până marți, 18 octombrie, Editura Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită la standul propriu de la cea de-a doua ediție a Târgului de cărți și arte frumoase Arca lui Gutenberg, organizat, în acest an, la Palas Mall Iași.
Publicul interesat va descoperi o bogată ofertă – peste 250 de titluri din producția editorială a ultimilor ani, acoperind o gamă diversă de domenii culturale, peste 60 dintre aceste titluri fiind noutăți ale anului 2016. Accesul publicului va fi liber, târgul fiind deschis între 10.00 și 22.00, de vineri până luni, și între 10 și 18 în ultima zi a târgului, marți, 18 octombrie. În programul de lansări – Jurnalul de bord al târgului, Editura Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași a înscris și în acest an câteva evenimente speciale, pentru a facilita publicului o înâlnire directă cu autori și cărțile lor.
Întâlnirile vor avea loc în Spațiul de evenimente Arca lui Gutenberg (Atrium, nivelul 0, Palas Mall Iași), după următorul program:

Vineri, 14 octombrie, ora 16.00, lansarea Corespondenței lui Petru Caraman (vol. I și II, ediție îngrijită de Ion H. Ciubotaru şi Remus Zăstroiu. Introducere și notă asupra ediției de Ion H. Ciubotaru).
Invitați: prof.univ.dr. Livia Cotorcea și conf.univ.dr. Bogdan Crețu.

Vineri, 14 octombrie, ora 17.00, lansarea volumelor:
America religioasă, Europa seculară? O temă și variațiuni, de Peter Berger, Grece Davie și Effie Fokas;
Religie și violență în Europa seculară, de Nicu Gavriluță, Nicolae Dima și Sorin Mihalache;
Lumina Celui Nevăzut: O privire teologică în raționalitatea Creației și teoriile științifice recente despre Univers, vol. I și II, de Sorin Mihalache
Invitați: Acad. Teodor Dima, prof.univ.dr. Dumitru Stan, prof.univ.dr. Nicu Gavriluță și pr. Sorin Mihalache

Sâmbătă, 15 octombrie, ora 16.00, lansarea albumului Dor de Iași. Imagini din Iașul vechi/ Images du vieux Iaşi/ Images of Old Iaşi, ediție îngrijită de Jil Silberstein, proiect sprijinit de Primăria Municipiului Iași.
Invitați: Jil Silberstein – autorul volumului; Mihai Chirica – primarul Municipiului Iași, prof.univ.dr. Andrei Corbea-Hoișie – directorul Editurii Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Sorin Iftimi – istoric și muzeograf la Muzeul de Istorie a Moldovei.

Sâmbătă, 15 octombrie, ora 17.00, lansarea cărții Maxim Mărturisitorul: studii și traduceri, de Florin Crîşmăreanu.
Invitați: conf.univ.dr. George Bondor, conf.univ.dr. Alexandru Ioan Tofan, cercet.dr. Emanuel Grosu și cercet.dr. Florin Crîşmăreanu.

Luni, 17 octombrie, ora 12.00: lansarea cărții Noi perspective asupra cursului vieții. Cercetări, politici și practici, coordonată de Daniela Şoitu și Adina Rebeleanu.
Invitați: Conf.univ.dr. Dan Lungu, prof.univ.dr. Daniela Şoitu și conf.univ.dr. Ștefania Bejan.