Festivalul Muzicii Românești la Iași

afis-general-filarmonicaÎn perioada 22–28 octombrie 2016 va avea loc la Iași Festivalul Muzicii Românești, organizat de Filarmonica Moldova și Universitatea de Arte George Enescu, singurul festival dedicat în întregime muzicii autohtone.

Publicul este invitat la concerte simfonice, camerale, corale, din repertoriul românesc tradițional, modern și contemporan, cu lucrări consacrate și prime audiții.

Organizatorii au urmărit includerea compozitorilor, interpreților și muzicologilor din principalele provincii istorice românești și din străinătate.

Festivalul Muzicii Românești, ediția a XIX-a, este un proiect finanțat de Administrația Fondului Cultural Național și organizat în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași și Consiliul Județean Iași.

Programul detaliat poate fi consultat pe site-ul festivalului: fmr.arteiasi.ro