Conferință interdisciplinară la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Una dintre cele mai dificile probleme ale comunității europene, tema migrației va fi dezbătută în cadrul celei de-a treia ediții a conferinței Perspectives in the Humanities and Social Sciences: Hinting at Interdisciplinarity (Figures of Migration, 19-20 mai), organizată de Departamentul de Cercetare Interdisciplinar-Domeniul Socio-Uman al UAIC. Discuțiilor vor fi orientate de prelegile în plen susținute de prof.univ.dr. Mircea Martin, membru corespondent al Academiei Române, președinte al ALGCR, și de lect.univ.dr. Radu Dimitriu, expert în migrație internațională, autor al lucrării Migrațiile internaționale ale populației din Moldova, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Iași, 2013. Pentru mai multe detalii despre program consultă site-ul evenimentului.

În cadrul în cadrul celei de-a treia ediții a conferinței Perspectives in the Humanities and Social Sciences: Hinting at Interdisciplinarity (Figures of Migration, 19-20 mai), organizată de Departamentul de Cercetare Interdisciplinar-Domeniul Socio-Uman al UAIC se va desfășura workshopul Contemporary Migration in Literature and Visual Arts, susținut de Matei Bejenaru, artist vizual și profesor de artă fotografică și video la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași și de Dan Lungu, scriitor și profesor de sociologie la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.