Colocviu internaţional “Romania between Allies and Enemies. 100 Years after the Entry into the War”

Afis colocviu_resCentrul Cultural German şi Centrul de Istorie a Relațiilor Internaționale din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi Institutul Francez Iaşi organizează în perioada 14 – 15 aprilie 2016, colocviul internaţional “Romania between Allies and Enemies. 100 Years after the Entry into the War. Evenimentul se va desfăşura la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, în sala Ferdinand şi va reuni istorici reputați din Germania, Franţa, Austria, Italia şi România.

Aria tematică a evenimentului, va  permite publicului  să asiste la o abordare diversificată a problematicii beligeranței românești: comentariu istoriografic (categorii de surse; revizuiri, polemici; istorici și istoriografii;  etc.); istoria militară (strategie, tehnologii; resurse armament și tactică de luptă; comandament, comunicarea și conduita trupelor; viața de front, administrația în teritoriul ocupat,  etc.) istoria socială (elitele și societatea; personaje și personalități în evoluția războiului; cenzura, propaganda și mediile de informare;  refugiul și refugiații; viața socială și dramele ei în spatele frontului:  internați civili, răniți,  prizonieri și dezertori etc); memoria războiului ( imaginile și peisaje ale morții; locuri ale memoriei;  monumente și eroi; etc).

În cadrul aceluiași eveniment, organizatorii mai semnalează și deschiderea expoziției documentare „Iaşii înainte de război (1916). Documente şi mărturii”, organizată de Arhivele Naționale ale României, Serviciul Judeţean Iași la Muzeul Unirii, urmată de  un program muzical,  recitalul cameral intitulat „România 100 – Componişti şi compozitori din vremea Marelui Război (1914-1918)”, în interpretarea solo-instrumentiştilor Filarmonicii din Iași.

Colocviul se va desfăşura în limba engleză.

Programul colocviului internaţional poate fi consultat accesand link-ul:

Partenerii în organizarea acestui eveniment, pe lângă cei menţionaţi anterior sunt:

Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi,

DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst,

Arhivele Naţionale ale României – Serviciul Judeţean Iaşi,

British Council

Asociaţia de Relaţii Internaţionale „Est-Democraţia”