Evenimentele săptămânii la BCU Iași

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași vă invită la evenimentele ce au loc săptămâna aceasta, 22-28 februarie 2016, în incinta instituției:

Julia Wolf si Bogdan Cosa - BCU IasiÎntâlnire cu autorii Julia Wolf (Berlin) și Bogdan Coșa (București): Sala de Lectură Germană şi Centrul Cultural German, în parteneriat cu Institutul Goethe Bucureşti vă invită marţi, 23 februarie, începând cu ora 18:00 la întâlnirea cu autorii Julia Wolf (Berlin) şi Bogdan Coșa (București) în sala „B.P. Hasdeu” din incinta Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași. Mai multe detalii găsiți accesând link-ul http://www.bcu-iasi.ro/noutati-intalnire-cu-autorii

Cei trei clasiciConcertul cameral „Cei trei clasici vienezi”: Filarmonica de Stat „Moldova” Iași vă invită marți, 23 februarie, de la ora 19, în Aula BCU Iași, la concertul cameral „Cei trei clasici vienezi” susținut de Cvartetul Ad libitum (Alexandru Tomescu – vioara I, Șerban Mereuță – vioara a II-a, Bogdan Bișoc – violă și Filip Papa – violoncel). În program: J. Haydn – Cvartetul nr. 2 în re minor op. 76, al Cvintetelor; W. A. Mozart – Cvartet nr. 14 în sol major, KV 387, Primăvara; L. van Beethoven – Cvartetul nr. 10 în mi bemol major, op. 74, al Harpelor. Biletele se găsesc la Casa de bilete din str. Cuza Vodă nr. 29 Relaţii la tel. 0332 882 025, e-mail: secretary@filarmonicais.ro

Scriitorul lunii februarieScriitorul lunii februarie – Cătălin Mihuleac: Asociaţia Studenţilor Jurnalişti din Iaşi (ASJ) continuă seria de întâlniri cu „Scriitorul lunii”. Întâlnirile fac parte din campania „Şezi blând şi citeşte”, care a început în anul 2013 în mediul online şi offline. Campania are ca scop promovarea lecturii şi a scriitorilor contemporani în mediul studenţesc ieşean şi nu numai. În acest sens, în cadrul celei de-a II-a ediții a evenimentului „Scriitorul lunii”, invitat special este scriitorul Cătălin Mihuleac. Scriitorul ieșean se va întâlni cu studenţii de la Jurnalism şi cu cititorii din Iaşi vineri, 26 februarie, în Sala „B.P. Hasdeu” din incinta Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași. Evenimentul va începe la ora 17.00, iar intrarea este liberă în limita locurilor disponibile în sală. Mai multe detalii găsiți accesând pagina de Facebook a evenimentului.

Opera in recitalOpera în recital: Opera Naţională Română Iaşi vă invită sâmbătă 27 februarie, începând cu ora 18.30, la spectacolul „Opera în recital”. Spectacolul va avea loc în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iaşi. Interpretează soliştii Mihaela Grăjdeanu, Jean Kristoff Bouton, Diana Bucur, Adrian Ionescu, Irina Scafaru, George Cojocariu, Maria Macsim Nicoară, Daniel Pascariu, Bianca Mărgean, Andrei Fermeşanu și corul de copii „Juniorii Operei”, dirijor Raluca Zaharia. La pian: Adina Alupei. Prețul biletelor este de 30 de lei și le găsiți AICI.