Festivalul de Cvartet la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași

Festivalul de CvartetFilarmonica de Stat „Moldova” Iași și Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași are deosebita plăcere de a vă invita la cea de-a II-a ediție a Festivalului de Cvartet la Iași, ce are loc în perioada 24-26 noiembrie, în Aula BCU Iași. Astfel, pe parcursul celor trei zile de festival, pe scenă vor urca cvartetele Ad libitum, Passione (București) și Tiberius (cvartetul Filarmonicii de Stat Târgu Mureş).
PROGRAM:
Ziua I: Marți, 24 noiembrie, ora 19 – Cvartetul Ad libitum (Alexandru Tomescu – vioara I, Șerban Mereuță – vioara a II-a, Bogdan Bișoc – violă, Filip Papa – violoncel). În program: George Enescu – Cvartet de coarde op. 22, nr. 2 în sol major; Edvard Grieg – Cvartet nr. 1 în sol minor, op. 27.

Ziua a II-a: Miercuri, 25 noiembrie, ora 19 – Cvartetul Passione (Diana Jipa – vioara I, Cristina Pasa – vioara a II-a, Mădălina Penciu – violă, Violeta Tuta-Popescu – violoncel). În program: Joseph Haydn – Cvartetul op. 1, nr.1, în si bemol major „La Chasse”; Wolfgang Amadeus Mozart – Cvartetul nr.1, K80/73F în sol major; Ludwig van Beethoven – Cvartetul op.18, nr.4 în do minor.

Ziua a III-a: Joi, 26 noiembrie, ora 19 – Cvartetul Tiberius (Molnár Tibor – vioara I, Lokodi Károly – vioara a II-a, Molnár József – violă, Zágoni Előd – violoncel). În program: Wolfgang Amadeus Mozart – Cvartet de coarde în mi bemol major KV 428; Samuel Barber – Adagio; Ludwig van Beethoven – Cvartet de coarde în mi bemol major op. 74 „Al Harpelor”.