O nouă sesiune de examene DELF/DALF

Institutul Francez din Iaşi organizează în perioada 12 – 13 decembrie o nouă sesiune de examene DELF/DALF. Diplomele DELF/DALF validează în mod echilibrat, fiabil şi obiectiv competenţele de comunicare în conformitate cu nivelurile descrise de Cadrul European Comun de Referinţă pentru Limbile Străine.

Diplomele DELF îi scutesc pe elevi de:

–       Proba de competenţe lingvistice la clasa a V-a intensiv (DELF A1) şi la clasa bilingv (DELF A2)

–       Evaluarea la limba franceză din cadrul bacalaureatului

–       Proba specifică de franceză din cadrul bacalaureatului, pentru elevii secţiilor bilingve francofone

DE CE FRANCEZA? DE CE DELF?

• Ţările francofone oferăstudenţilor străini numeroase burse de studiu în universităţi (Erasmus+)
    • Studiile în universităţile franceze sunt printre cele mai ieftine din Europa
    • Mai mult de 2000 de firme francofone îşi desfăşoară activitatea în România,  prezentând o importantă ofertă de locuri de muncă
  • Franceza este una dintre limbile de lucru cele mai folosite în instituţiile europene