Lansare de carte – „Fundamentalismul religios și noul conflict al ideologiilor”, autor conf.univ.dr. Sandu Frunză

Miercuri, 11 noiembrie 2015, ora 15, in sala D1 din Corpul D al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc prezentarea si dialogul pe marginea cărții „Fundamentalismul religios și noul conflict al ideologiilor” a domnului conf.univ.dr. Sandu FRUNZĂ de la Universitatea ,,Babes Bolyai,, din Cluj-Napoca.

,,<Fundamentalismul religios și noul conflict al ideologiilor> este o carte excepțională scrisă de Sandu Frunză, unul dintre cei mai buni specialiști români în știința comparată a religiilor. În acest volum sunt exemplar analizate mișcările fundamentaliste din cele trei mari religii ale lumii (iudaism, creștinism și islam), cu exemple de ultimă oră. Scriitura cărții este clară, elegantă și obiectivă. Mitologiile lumii actuale sunt ingenios revalorizate, iar imaginarul religios este interpretat subtil și foarte nuanțat. Cartea tratează ideologiile ca religii secularizate, dar și religiile metamorfozate în stranii ideologii. Terorismul, bioetica și biopolitica sunt formidabile provocări ale lumii de astăzi, temeinic și convingător analizate de Sandu Frunză. Identitatea religioasă, multiculturalismul și globalizarea sunt reperele fundamentale sub semnul cărora suntem invitați să înțelegem Fundamentalismului religios și noul conflict al ideologiilor,,(Nicu GAVRILUTA).