Campania umanitară “Un student, o jucarie, un copil fericit”

Campania umanitară “Un student, o jucarie, un copil fericit” este un proiect inițiat și coordonat de Liga Studentilor de la Facultatea de Geografie și Geologie începând din anul 2007, în prezent fiind a VIII – a ediție. Perioada de desfășurare este 1 decembrie -19 decembrie, satele fiind alese în funcție de stadiul social precar, anul acesta fiind satul Hărpășești, comuna Popești, jud Iași.
Scopul proiectului constă în oferirea unui sprijin material și moral pentru copiii din satele cu o situație precară din județul Iași, întrucât părinții nu au veniturile necesare pentru a le oferi copiilor jucării și cadouri de Crăciun, intenționând să aducem acestora zâmbetul pe buze cu ocazia sarbatorilor de iarna.
Anual se realizează o amplă campanie de strângere de bani, jucării, haine, rechizite și produse alimentare, atât prin amplasarea de urne în incinta universităților și a altor locuri publice, cât și prin colectarea de la diferite unități de învățământ preșcolar și școlar, parohii care doresc sa contribuie la aducerea unui zâmbet pe chipul copiilor nevoiași.

Proiectul se încheie prin deplasarea echipei de implementare a proiectului în satele alese pentru oferirea cadourilor în preajma sfintelor sarbatori de iarnă. În această zi se realizează un program cu colinde, scenete de Craciun, recitare de poezii, concurs de desene și alte activitati, antrenante deopotrivă pentru copiii și studenții participanți.

Ediția cu numărul VIII, program evenimente:

1 – 17 decembrie 2014

11.12.2014 – Seara de film (Corpul B, etajul 3, B8, ora 19:00)
12.12.2014 – Training ”Public Speaking”
15.12.2014 – L.S.G.G. colindă
16.12.2014 – Licitația cu scop caritabil

Locație de donare: Corpul B al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, etajul 1

Coordonator eveniment: Sava Alexandru 0746321165

Presedinte L.S.G.G Luca Alexandru: 0744750993