Colocviul Naţional Studenţesc „Mihai Eminescu”, Ediţia a XL-a

Afis Eminescu 2014-page-001Facultatea de Litere vă invită la Colocviul Naţional Studenţesc „Mihai Eminescu”, Ediţia a XL-a, organizat de Catedra de Literatură română „G. Ibrăileanu” între 22-23 mai 2014.
Deschiderea lucrărilor colocviului va avea loc joi, 22 mai 2014, ora 10:00, în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universităţii, iar comunicările pe secţiuni se vor desfăşura joi, 22 mai, între orele 16:00-19:00 şi vineri, 23 mai, între orele 09:00-12:00 în Amfiteatrele III. 11 şi III. 12 şi în Sălile „G. Ivănescu” şi „Al. Dima”.
Partenerii acestei manifestări ştiinţifice sunt Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Editura Timpul, Editura Polirom, Universitatea „Petre Andrei” şi Primăria Municipiului Iaşi.
Cele mai bune comunicări studenţeşti vor fi publicate în revista Studii eminesciene, publicaţie întemeiată în 1980, de regretatul Profesor Dumitru Irimia, sub titlul Caietele Eminescu, iar din 2004, Studii Eminesciene.
Revista este publicată la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, ISSN: 1584-692X şi a ajuns anul acesta la al X-lea număr; colectivul de redacţie este alcătuit din Prof. dr. Lăcrămioara Petrescu (coordonator) şi Asist. dr. Ilie Moisuc (redactor).