Asociația Studenților Francofoni din Iași la cea de-a XI-a aniversare

Asociația Studenților Francofoni din Iași sărbătorește, pe 6 noiembrie 2012, 11 ani de existență. Petrecerea pentru a 11-a aniversare se va desfășura în data de 11.11.2012, începând cu ora 20.00, în Odd Pub.

Înfiinţată în 2001, la inițiativa unui grup de studenți provenind din țări diferite, reuniți în jurul valorilor francofone, și a lectorului de limbă franceză Nathalie Duplaissy, de la Facultatea de Litere, din cadrul Universității „Al.I.Cuza”, ASFI este cea mai veche asociaţie de profil francofon din ţară. De-a lungul anilor, ASFI s-a remarcat atât la nivel local, naţional, cât şi internaţional, prin numeroase activități culturale şi prin intermediul celor patru mari proiecte de tradiție: ”Arată că-ți pasă”, ”Bal mascat”, ”Zilele Studentului Francofon” şi ”Echos Francophones”.

Astfel, în 2010, ASFI a fost distinsă cu titlul de ”Cea mai bună asociație a anului” !