Donează sânge de Zilele Voluntariatului

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, în colaborare cu Centrul de Transfuzii, organizează campania de donare de sânge „Oferă o şansă”.

În cadrul Zilelor Voluntariatului, studenţii UAIC sunt invitaţi la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport să facă un gest care ar putea salva trei vieţi: să doneze sânge.  Donatorii vor beneficia de analize gratuite de sânge (RH, grupa sanguina, hepatita B, C, HIV, HTLV-leucemie, VDRL), vor primi bonuri de masă în valoare de 64 RON şi reducere 50% pentru abonament pe o linie RATP pe o lună, precum şi scutire, în ziua donării, de la facultate.

Locaţie:

Corp D, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, Sala S2 (demisol)

Program:

14 – 16 mai

Orele 8.00 – 14.00

Cine poate dona sânge?

Pentru a putea deveni donatori de sânge, studenţii trebuie să întrunească următoarele condiţii:

• Greutatea nu trebuie să fie mai mică de 60 de kg
  • Să nu fi suferit intervenţii chirurgicale în ultimele 6 luni
  • Să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 24 de ore înaintea donării
  • Să nu fi avut următoarele boli: hepatită, TBC, sifilis, malarie, epilepsie, bluceloză, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă, boli de piele, miopie peste 6 dioptrii
  • Să nu aibă un partener(ă) care a fost diagnosticat(ă) cu hepatită cronică de tip B sau C

Un triaj medical va hotărî dacă o persoană este sau nu aptă pentru donare.