Lansare: Începuturile literaturii române, de Constantin Pricop, joi 10 mai, ora 18, la “Tafrali”

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vă invită la lansarea volumului Începuturile literaturii române. Grigore Ureche, Miron Costin, Ion Neculce, Dimitrie Cantemir, Ion Budai-Deleanu, de Constantin Pricop.
Cartea este una din cele mai recente apariţii din Colecţia Biblioteca de Istorie Literară.

Evenimentul va avea loc joi, 10 mai 2012, ora 18, la Librăria “Orest Tafrali” (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Corp A).
Vor participa: prof.univ.dr. Andrei Hoişie, directorul Editurii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, lect.univ.dr. Emanuela Ilie şi lect.univ.dr. Bogdan Creţu.
Parteneri: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi Sedcom Libris Iaşi.

Colecţia Biblioteca de Istorie Literară, coordonată de conf.univ.dr Antonio Patraş, a fost acreditată anul trecut ca semn de recunoaştere a valorii sale de către Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice (CNCS), aflîndu-se în compania selectă a doar 12 colecţii de la nivel naţional.