Expoziţia de fotografie “IS-12-BCU”

Biblioteca Centrală Universitară “M. Eminescu” organizează în perioada 1-21 martie 2012 expoziţia de fotografie “IS-12-BCU”, semnată de artistul Adrian Serghie, cunoscut publicului ieşean mai ales datorită proiectului Iaşi (Fotografii vechi) -Istoria oraşului Iaşi în imagini şi fotografii vechi.

Fotografiile expuse surprind, în 12 unghiuri diferite, una dintre clădirile emblemă ale oraşului în vreme de iarnă, înainte de schimbările urbanistice determinate de construcţia Pasajului subteran „Mihai Eminescu”.

“IS-12-BCU” (“Iaşi – 2012 – Biblioteca Centrală Universitară”) este doar unul dintre proiectele din acest an prin care Adrian Serghie doreşte să reamintească ieşenilor că, în ciuda tuturor transformărilor, Iaşul rămâne un oraş ce are încă multe poveşti de spus şi locuri interesante de redescoperit.

Expoziţia este deschisă în perioada 1-21 martie 2012, în spaţiul expoziţional de la etajul I al sediului central al Bibliotecii Centrale Universitare “Mihai Eminescu” şi poate fi vizitată, de luni până vineri, între orele 9.00-20.00. Intrarea este liberă.