Fitness pentru studente

Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport Iaşi din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” lansează proiectul „Fitness pentru studente” pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii studentelor acestei universităţi.

Obiective urmărite:

–    Îmbunătăţirea/menţinerea stării de sănătate;

–    Formarea deprinderii de a practica activităţi fizice sistematic;

–    Conştientizarea studentelor asupra beneficiilor adoptării unei diete echilibrate şi a unui stil de viaţă sănătos;

–    Scăderea în greutate;

–    Petrecerea plăcută a timpului liber;

–    Îmbunătăţirea stării de spirit.

Proiect iniţiat de grupul de studenţi din cadrul disciplinei pregătire specializată intr-o ramură sportivă „Fitness”.

Ce reprezintă proiectul „Fitness pentru studente”?

„Fitness pentru studente” este un proiect prin care urmărim să îndrumăm studentele spre practicarea activităţilor fizice în mod sistematic cu scopul de a scădea în greutate şi de a-şi îmbunătăţi starea de sănătate.

Activităţile vor fi conduse de un instructor de fitness şi se vor desfăşura în sala de fitness a Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport în timpul anului universitar în perioada 24 octombrie – 25 martie.

Activitatea poate fi considerată în lecţiile de educaţie fizică şi sport sau „Club sportiv studenţesc”.

Cum mă înscriu?

Dacă eşti studentă la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi, ciclul de licenţă sau master şi vrei să obţii un corp armonios şi o stare bună de sănătate,  înscrie-te la adresa de email daniel.doroftea@yahoo.com în perioada 10-22 octombrie.

Pe data de 23 octombrie vor fi anunţate cele 10 studente acceptate.

Nu este o limită de kg pe care trebuie „să le deţii” pentru a fi admisă, ci doar dorinţa de „a scăpa” de ele.

Ce scriu în mail?

Mailul trebuie să conţină: Numele, prenumele, vârsta, înălţimea, greutatea, facultatea, anul de studiu, adresa, o poză (opţional) şi o scrisoare în care să prezinţi motivaţia în ceea ce priveşte scăderea în greutate şi participarea la acest proiect.

Au prioritate studentele care:

–    Au mai multe kg în plus de care trebuie „să scape”;

–    Au o motivaţie puternică în ceea ce priveşte obţinerea unui corp armonios;

–    Trimit poze sugestive.

Studentele ce vor să se înscrie trebuie să ştie că vor practica activităţi fizice 5 zile/săptămână în perioada 24 octombrie – 25 martie.

Dacă aveţi nelămuriri trimiteţi un mail la adresa daniel.doroftea@yahoo.com.