Seminarul Internaţional de Jurnalism începe astăzi la TVR Iaşi

TVR Iaşi organizează începând de astăzi, 26 mai, a VIII-a ediţie a Seminarului Internaţional de Jurnalism. Tema abordată de invitaţi în acest an este « Mass-media regionale şi locale şi comunitatea ». Seminarul se desfăşoară în perioada 26 mai – 28 mai 2011, locurile de desfăşurare fiind Sala Studio a TVR Iaşi şi Centrul Cultural Francez. Invitaţii sunt Pierre Milli, Jürgen Heuer, Cristian Tudor Popescu, Angela Zaharova, Iulian Comănescu, Daniel Condurache, Vasas Ferenc, Răzvan Bucuroiu, Cristian Niţulescu.

În cadrul evenimentului vor avea loc atât dezbateri de tipul « masă rotundă », cât şi ateliere. Cele cinci ateliere vor avea loc vineri şi sâmbătă începând de la ora 9.30 şi vor fi susţinute de : Iulian Comănescu – tema « Lanţuri de comunicare în epoca actuală », Pierre Milli – tema « Documentarul în staţiile regionale. Experienţa Franţei », Jürgen Heuer – tema « Cerinţele speciale ale televiziunii regionale », Răzvan Bucuroiu – tema « Modalităţi de aplicare a experienţelor internaţionale la staţiile Regionale ale SRTV », Ferenc Vasas – tema « Relaţia editor- corespondent ».

Seminarul Internaţional de Jurnalism este un eveniment organizat de TVR Iaşi sub marca TVR Iaşi 20, cu susţinerea Centrului Cultural Francez, Centrul Cultural German, Centrul British Council, Rotary International District 2241 România şi Republica Moldova, Universitatea « Alexandru Ioan Cuza »- Departamentul de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării şi Asociaţia Studenţilor Jurnalişti.

Descărcaţi aici programul seminarului