Doar săptămâna aceasta vă mai puteţi înscrie la concursul pentru imnul absolvenţilor ieşeni

Absolvenţii îşi caută poeţi

Universitatea din Iaşi „Alexandru Ioan Cuza” în parteneriat cu Universitatea de Arte „George Enescu”, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi”, Universitatea de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” şi Universitatea de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi organizează în perioada 1.02.-21.03. 2011 un concurs de creaţie pentru realizarea Imnului Absolventului.

Cine poate participa

La concurs este invitat să participe orice cadru didactic, absolvent sau student înscris la ciclurile de licenţă, master şi doctorat ale universităţilor publice ieşene – Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC), Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” (UTI), Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad” (USAMV), Universitatea de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” (UMF) şi Universitatea de Arte „George Enescu” (UAGE). Înscrierile pot fi făcute atît individual, cît şi pe echipe.

Tema şi regulamentul concursului

Participanţii au misiunea de a compune o poezie formată din cinci catrene şi un refren de două versuri. Fiecare catren trebuie să se refere în mod specific şi explicit la fiecare dintre cele cinci universităţi (UAIC, UTI, USAMV, UMF, UAGE), refrenul trebuie să fie unul generalist. Poezia trebuie să fi redactată într-un ton solemn, academic, participanţii fiind rugaţi să evite alunecarea în derizoriu prin inserarea în text a unor elemente ludice exagerate, din jargonul de specialitate sau din argoul studenţesc.

Cei interesaţi sunt rugaţi să trimită textul în format .pdf pînă pe data de 21.03.2011, pe adresa de e-mail chisalita_oana@yahoo.com

Juriul

Materialele realizate vor fi evaluate de către un juriu de specialitate.

Premiul

Cîştigătorul concursului va fi anunţat pe data de 28.03.2011. Cîştigătorul va primi un premiu în valoare de 5 000 de RON, iar textul său va deveni imnul oficial al absolventului ieşean, ce va fi difuzat în fiecare an cu prilejul încheierii anului universitar si cu ocazia Marşului Absolvenţilor.

Succes!

Rector, Prof. Univ. Dr. Vasile Isan