Despre Politica Agricolă Comună, cu un reprezentant al Comisiei Europene

John McClintock, din cadrul Direcţiei Generală Agricultură şi Dezvoltare Rurală a Comisiei Europene, conferenţiază miercuri, 24 noiembrie, în Sala Senat a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.
Tema conferinţei, care va începe la ora 14.00, este Politica Agricolă Comună: trecut, prezent, viitor.

De ce are Uniunea Europeană o politică agricolă? Cum funcţionează aceasta? Care sunt beneficiile pentru cetăţenii uniunii? Cât costă această politică? Este acesta un preţ mic sau unul mare?

Acestea sunt câteva dintre întrebările la care domnul John McClintock va încerca să răspundă, în faţa invitaţilor Centrului de Studii Europene.

Conferinţa este organizată în colaborare cu Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”.