Vino la deschiderea anului universitar

Vino luni, 28 septembrie 2009, la ora 10.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu” să-ţi întâlneşti noii colegi şi să iei parte la primul curs din viaţa ta de student.

În cadrul festivităţii, bobocii vor primi urări de bun venit din partea conducerii universităţii, dar şi a unui reprezentant al studenţilor UAIC. Primul curs va fi susţinut de către profesorul universitar Ion TODERAŞCU de la facultatea de Istorie şi va avea tema „Spiru Haret – Marele Ministru al Şcolii”.

În prima zi a anului universitar, noii studenţi vor putea afla mai multe despre universitatea lor şi vor înţelege de ce aceasta este, de aproape 150 de ani, la înălţime. Cei care în urma concursului de admitere au intrat la facultate cu cele mai mari medii vor primi premii în cadrul aceleiaşi festivităţi. Evenimentul se va încheia cu un moment de poezie susţinut de teatrul studenţesc LUDIC.

În primele săptămâni ale noului an universitar, bobocii UAIC vor avea parte şi de un eveniment care le este dedicat în exclusivitate – Zilele Bobocilor, de unde vor putea afla toate informaţiile de care au nevoie pentru studenţia lor.

După cum ai aflat deja, luni poţi să iei parte la primul curs din viaţa ta de student.

Pe lângă acest prim curs, tot luni (28 septembrie 2009) eşti invitat să-ţi cunoşti viitorii colegi de grupă/an şi nu numai în cadrul festivităţii de deschidere a anului universitar a facultăţii tale.

Vezi aici programările festivităţilor de deschidere pe facultăţi:

Facultatea de Biologie – ora 16.00, amfiteatrul B2 (corpul B)

Facultatea de Chimie – ora 16.00, amfiteatrul „Petru Bogdan” (corpul A)

Facultatea de Drept – ora 16.00, amfiteatrul I.1. – „Paul Demetrescu” (corpul A)

Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor – ora 17.00, amfiteatrul B1 (corpul B)

Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport – ora 16.00, sala DEF 1 (corpul D)

Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice – ora 14.00, amfiteatrul „Mihail Kogălniceanu” (corpul A)

Facultatea de Fizică – ora 15.00, amfiteatrul IV.13 (corpul A)

Facultatea de Geografie şi Geologie – ora 16.00, amfiteatrul B7 (corpul B, etajul III)

Facultatea de Informatică – ora 16.00, Aula Magna „Mihai Eminescu” (corpul A)

Facultatea de Istorie – ora 13.30, amfiteatrul II.7 (corpul A)

Facultatea de Litere – s-a stabilit la: