Paşii pentru rezolvarea problemelor

Ce poţi face dacă ai o problemă legată de:

Şcoală

1. Citeşte Regulamentul didactic pentru a vedea dacă îţi sunt încălcate drepturile.
2. Ia legătura cu un reprezentant al studenţilor din Consiliul Facultăţii sau Senatul Universităţii. Ei sunt la curent cu cele mai noi reglemetări stabilite de conducerea universităţii.
3. Prezintă problema ta profesorului-tutore.
4. Adresează-te secretariatului facultăţii.
5. În cazul în care nu ai primit încă un răspuns, redactează o cerere sau un memoriu scris adresat decanului facultăţii. La depunerea acestuia, vei primi un număr de înregistrare. Păstrează-l cu atenţie, pentru a putea cere un răspuns peste câteva zile.

Cămin

1. Citeşte cu atenţie Regulamentul de Cazare. În el vei găsi detalii despre majoritatea problemelor ce ar putea interveni în cămin;
2. Vorbeşte cu şeful de cămin;
3. Transmite problema ta administraţiei căminului sau complexului în care eşti cazat;
4. Adresează-te Direcţiei pentru Probleme Social-Studenţeşti (DPSS), care se găseşte la parterul căminului C11 din campusul Codrescu, sau la telefonul 0232 201578;
5. Dacă după ce ai urmat aceşti paşi nu ai obţinut încă un răspuns mulţumitor, redactează o cerere/un memoriu către Directorul General Administrativ al UAIC. Poţi lăsa cererea ta la Registratura Universităţii, de unde vei primi şi un număr de ordine.

Burse

1. Citeşte Regulamenul de burse şi Normele de evaluare a dosarelor de bursă socială;
2. Dacă ai o problemă legată de repartizarea burselor de studiu şi de merit semestriale, vorbeşte cu reprezentanţii tăi în Consiliul Facultăţii sau administratorului facultăţii.
3. Pentru alte probleme generale legate de toate tipurile de burse, precum şi de virarea acestora, adresează-te Departamentului Burse care se găseşte la parterul căminului C11 din campusul Codrescu, sau la telefonul 0232 201577;