Zilele Francofoniei

In perioada 27-28 martie 2009 va avea loc, la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Muzeul Unirii şi Centrul Cultural Francez – Colocviul internaţional „Zilele francofoniei”, ediţia a-XIV-a,,La France et les Roumains depuis 150 ans – relations politiques et culturelles”.

Mai multe detalii sunt disponibile pe site-ul Facultăţii de Litere: http://letters.uaic.ro.

Sesiune de comunicări- „Le rôle du Canada dans la francophonie contemporaine”

Centrul de Studii Canadiene (CSC) de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” organizează sâmbătă, 28 martie 2009, începând cu orele 9.00, la Centrul Cultural Francez din Iaşi, în cadrul celei de-a XIV-a ediţii a colocviului naţional „Zilele francofoniei”, sesiunea de comunicări „Le rôle du Canada dans la francophonie contemporaine”.

Participă, cu lucrări dedicate francofoniei canadiene, universitari din Bucureşti, Cluj-Napoca, Piteşti, Suceava şi Iaşi.

Evenimentul are ca parteneri Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice din Învăţămîntul Superior (CNCSIS) şi Ambasada Canadei în România.

Manifestarea este deschisă atât specialiştilor în canadianistică şi studii francofone, cât şi publicului larg

Vezi:

Mai multe informaţii despre sesiunea de comunicări sunt disponibile aici