Repetiție cu public la BCU

Repetiție cu public, o experiență extrem de interesantă pentru orice iubitor de teatru – vineri, 1 februarie  2019, ora 11.00, în Aula BCU.

Pe tinerii studenți, liceeni, pasionați de Teatru sau doar curioși să pătrundă în culisele pregătirii unui examen de Arta actorului, vineri, 1 februarie, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași, are bucuria de a-i invita în Aulă, să participe la o repetiție cu public a studenților anului I de la Facultatea de Teatru, Universitatea Națională de Arte „George Enescu”, Iași.

Tragedia greacă „Medeea” de Euripide este textul ce stă la baza studiului din acest semestru, teatru antic. Rostirea clară și logică, asumarea unui gând și a unei emoții, mișcarea expresivă și în concordanță cu textul rostit sunt temele la care trebuie să „răspundă” în această etapă de lucru tinerii viitori actori, sub îndrumarea lect. univ. dr. Oana Sandu.

„Și-n ziua aceasta, voi ucide trei dușmani/

Pe tată, pe fiică și pe soțul meu… (Medeea)

E cruntă când urăște, iar dușmanii săi cu greu vor dobândi cununa biruinței. (Doica)

Se ridică în slavă faima femeii/

Iată, e ziua măririi femeilor (Corul)

Stăpâni peste sorți este Zeus din cer,/

Numeroase întâmplări nesperate dezlănțuie zeii.

Așteptările omului nu se-mplinesc /

Un zeu deschide neașteptărilor cale. (Corifeul)”

Profesor coordonator

Lect. univ. dr. Oana SANDU