Baze de date EBSCO accesibile prin intermediul Consorţiului ANELIS Plus

EBSCO Information Services, în colaborare cu ROMDIDAC şi Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi vă invită, marţi, 16 decembrie 2014, începând cu ora 10,  în sala „B.P. Haşdeu”, la workshopul „Baze de date EBSCO accesibile prin intermediul Consorţiului ANELIS Plus“.

Programul cuprinde prezentarea generală a bazelor de date EBSCO, regăsirea şi procesarea informaţiilor pe platforma EBSCOhost şi accesul de la distanţă (acces mobil).

EBSCOhost este un serviciu de referinţe online accesibil prin Internet, ce oferă acces la o colecţie de baze de date. Aceste baze de date pot avea un conţinut academic multidisciplinar, specializat pe un anumit domeniu sau enciclopedic şi cuprind articole din publicaţii periodice (rezumate şi / sau full text), cărţi, referinţe, rapoarte, cercetări, studii de piaţă, studii de caz, imagini şi hărţi. Domenii: artă, literatură, ştiinţe sociale, ştiinţe umaniste, biblioteconomie, ştiinţa informării, ştiinţe politice, drept, istorie, biologie, chimie, fizică, geografie, informatică, inginerie, matematică, medicină, agricultura.

În momentul de faţă, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi oferă acces gratuit la următoarele servicii din cadrul bazei de date EBSCO: Academic Search Complete şi Business Source Premier .

Până la sfârşitul lunii decembrie, utilizatorii au acces gratuit la toată platforma EBSCO – detalii AICI.