Cursuri şi examene la Institutul Francez Iaşi: septembrie-decembrie 2014

SESIUNI DE CURSURI:

• SESIUNE INTENSIVA: 15 septembrie – 10 octombrie (Inscrieri: intre 1 si 12 septembrie)
Module de 54 ore de franceza generala sau specializata pentru adulti (3 ore zilnic), ce ofera avantajul de a parcurge in timp foarte scurt mare parte a unui nivel sau chiar un nivel integral.

• SESIUNE EXTENSIVA: 13 octombrie – 12 decembrie (Inscrieri: intre 1 septembrie si 10 octombrie)
Cursuri construite din perspectiva actionala a Cadrului European Comun de Referinta pentru Limbile Straine, cu orientare spre competente pragmatice de intelegere si exprimare scrisa si orala. La cerere, se pot face simulari de examene DELF / DELF, corespunzator nivelului.

FRANCEZA GENERALA
Cursuri pentru adulti

Cursantii au posibilitatea de a deprinde/aprofunda franceza alaturi de o echipa profesionista si de a obtine atestate si diplome (DELF / DALF) care dovedesc capacitatea de a utiliza limba franceza, in functie de nivel: A1, A2, B1, B2, C1 si C2.

Persoanele care doresc sa studieze in Franta sau sa emigreze in Canada pot sustine la Institutul Francez Iasi testele internationale TEF / e-TEF, TEFaQ / e-TEFaQ, TEF Canada, TEF Naturalisation, pentru care se pot pregati in cadrul cursurilor noastre.

FRANCEZA GENERALA
Cursuri pentru copii

Cursurile se adreseaza copiilor cu varste cuprinse intre 4 si 15 ani, precum si liceenilor.
Axate pe situatii de comunicare specifice varstei, cursurile sunt creative si ludice. Ele contin de asemenea module de antrenament pentru obtinerea diplomelor DELF Prim si DELF Junior.

URMATOAREA SESIUNE DELF/DALF ELEVI SI ADULTI
8-9 noiembrie 2014
Inscrieri pana pe 31 octombrie

Principalele atuuri ale diplomelor DELF/DALF:

• sunt valabile pe viata si recunoscute international
• permit continuarea studiilor intr-o tara francofona
• faciliteaza mobilitatea pe piata muncii

FRANCEZA SPECIALIZATA
Pregatire pentru diplomele CCI-Ile-de-France

• Loc de desfasurare: Institutul Francez Iasi (bd. Carol I nr. 26)
• Public tinta: Studenti, salariati

IMPORTANT!
Acest tip de curs se adreseaza si institutiilor si intreprinderilor care doresc perfectionarea cunostintelor de franceza ale salariatilor.

• Domenii: Afaceri; Turism si domeniu hotelier; Juridic; Medical
• Important: La finalul cursului pot fi obtinute diplomele Camerei de Comert si Industrie din Paris, recunoscute international!

CURSURILE DE PREGATIRE DELF JUNIOR

• Loc de desfasurare: Colegiul National Iasi (str. Arcu nr. 4)
Perioada: septembrie – noiembrie 2014, pentru sesiunea DELF din noiembrie 2014

• Public tinta: Elevi de gimnaziu si liceu

• Inscrieri: Pana pe 12 septembrie 2014, la Institutul Francez Iasi

• Important: Diplomele sunt eliberate de Ministerul francez al Educatiei Nationale si sunt valabile pe viata. Aceste diplome inlocuiesc proba de limba straina de la Bacalaureat si testul de limba de la admiterea in liceu (profil bilingv franceza)

FRANCEZA PENTRU CEI MICI
Curs optional in gradinite din Iasi

• Loc de desfasurare: Gradinite din Iasi

• Public tinta: Grupele mari si mijlocii

• Durata: 30 de sedinte pe intreaga durata a anului scolar

• Inscrieri: Pana pe 12 septembrie 2014, la directiunea gradinitei

• Important: Primul curs acreditat de Ministerul Educatiei si editat de Ambasada Frantei

La cerere, IFI ofera lectii deschise gratuite pentru copiii din gradinite si parintii lor, in luna septembrie!
INSCRIERILE LA CURSURI SI EXAMENE SE FAC LA SEDIUL INSTITUTULUI FRANCEZ IASI:

• Luni-Joi: 09.00-18.00

• Vineri: 09.00-16.00
Institutul francez Iasi este inchis duminica si de sarbatorile legale din Franta si Romania.

PENTRU MAI MULTE INFORMATII:
INSTITUTUL FRANCEZ IASI
Tel.: 0232/ 267 637; 0769/ 056 203