Oportunitatea unei cariere europene pentru studenții și absolvenții UAIC

poster EU CareersUniunea Europeană este în căutare de absolvenți talentați și motivați, dornici de a dezvolta o carieră într-un mediu provocator și multicultural. Astfel, Oficiul European pentru Selecția a Personalului (EPSO) a dat startul la cea mai amplă și cunoscută competiție pentru ocuparea celor 137 de posturi funcționari titulari, nivel administrator, oferite de instituțiile UE.

Dacă dorești să lucrezi într-un mediu dinamic, flexibil, solicitant, cu oportunitați de avansare, dezvoltare,  călătorii, numeroase beneficii sociale și ideea de a realiza activitați în folosul a jumatate de miliard de cetățeni te motivează, interesează-te de procedura de selecție pe site-ul oficial EPSO. Dacă ai întrebări, trimite un e-mail la Ambasadorul EU Careers Teodora Bogza (eucareers.uaic@gmail.com).

Cerințele generale pentru un candidat sunt:

–  cetățenie europeană,

–  absolvent de studii superioare indiferent de domeniu,

–   puternice cunoștințe academice,

–  cunoașterea a două limbi oficiale EU (dintre care una – Engleza, Franceza sau Germana),

–  abilități organizaționale și de comunicare,

–  predispozitia de a lucra la Bruxelles sau Luxembourg.

Studenții aflați în ultimul an de studiu sunt eligibil dacă vor obține diploma până pe data de 31 iulie 2014.

Dacă vrei să știi mai multe despre ce înseamnă o astfel de carieră, poți auzi de la funcționarii la care lucrează în cadrul instituțiilor sau poți afla ce presupune activitatea acestora.

Aplică până la data de 15 aprile 2014, ora 12 (ora Bruxelles) și iți valorifici șansa de a lucra pentru toată Europa.