Internetul a devenit principala sursă suplimentară de studiu pentru studenţi, 72% dintre aceştia folosind mediul virtual pentru a învăţa. Doar 22% dintre tinerii de pe băncile facultăţilor mai preferă biblioteca, în timp ce 6% folosesc presa scrisă sau alte forme de informare. Peste trei seferturi dintre studenţii români petrec zilnic în faţa calculatorului mai mult de trei ore, iar o treime până la şase ore, reiese dintr-un studiu al Intel România.

Citiţi articolul complet pe gandul.info

3 Comentarii la "Gândul: Generaţia Google: internetul-principalul mijloc de studiu pentru studenţi"

1. Eduard Moraru   23/10/2009 at 1:47 pm

Accesul la informatie e din ce in ce mai important si posibil.

Cu toate aceastea, in caminele universitatii Cuza, Internetul este restrictionat preferential, cu un regulament aberant, ingradind libertatile studentului de acces la Internet.

Internetul este un drept fundamental in Europa: http://www.laquadrature.net/en/amendment-138-46-adopted-again

2. cutare   04/01/2010 at 1:47 pm

La Cuza internetul este principalul mijloc principal de studiu. Se vede dupa nr mic de studenti din salile de lectura.
    Treburile astea cu drepturile fundamentale nu prea conteaza nici in Europa, daca noi suntem in UE si nu se scandalizeaza nimeni de ce se intampla pe-aici. Regulamente aberante gasesti peste tot. Si mai aiurea e ca nimeni nu le respecta.

3. Pingback: Cateva resurse de pe infoUAIC | Joobs.ro Blog | Locuri de munca IT