Evenimentele ce anunță primăvara la BCU Iași

Primăvara la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași sosește cu o expoziție inedită despre tramvaiul ieșean, cu un concert de muzică spaniolă și sud-americană pentru chitară, un recital pianistic și cu evenimentul caritabil „Iubind femeia… vis în roz”. Vă așteptăm!

Expozitia Tramvaiul ieseanExpoziţie inedită la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”: Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iaşi găzduieşte, în spațiul expozițional situat la etajul I, în perioada 1 – 15 martie 2016, expoziţia „Tramvaiul ieşean, istorie şi pasiune”. Evenimentul este organizat în parteneriat cu Asociaţia Tramclub Iaşi şi cu Regia Autonomă de Transport Public Iaşi pentru a marca împlinirea a 118 ani de la introducerea tramvaiului electric în urbea moldavă. Publicul ieşean este aşteptat marţi, 1 martie, de la ora 17.00, la vernisajul expoziţiei, ce reuneşte cărţi poştale şi fotografii de epocă păstrate în colecţiile bibliotecii şi proiecte de actualitate destinate transportului public ieşean realizate de Asociaţia Tramclub Iaşi. Invitați: Maricel Ghercă, directorul general al Regiei Autonome de Transport Public Iaşi, și Silviu Teodor-Stanciu, președintele Asociației Tramclub Iaşi.

Recuerdos de la AlhambraConcert de muzică spaniolă și sud-americană pentru chitară: Filarmonica „Moldova” Iași vă invită marți, 1 martie, de la ora 19, în Aula BCU Iași, la concertul Recuerdos de la Alhambra susținut de Costin Soare. În program: Fernando Sor – Introducere şi variaţiuni pe o temă din „Flautul fermecat” de W. A. Mozart, op.9; Francisco Tárrega – Recuerdos de la Alhambra; Napoleon Coste – Bolero; Heitor Villa-Lobos – Preludiul 5; Ariel Ramirez – Alfonsina y el mar; Augustin Barrios Mangore – La Catedral; Jorge Morel – Danza brasilera; Francisco Tárrega – Gran Jota. Biletele se găsesc la Casa de bilete din str. Cuza Vodă nr. 29 Relaţii la tel. 0332 882 025, e-mail: secretary@filarmonicais.ro.

Recital pianistic „Artă pentru suflet”: Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași și Asociația Culturală  „Bogdan Ota” vă invită duminică, 6 martie, de la ora 18, în Aula BCU Iași, la recitalul pianistic „Artă pentru suflet”. Vor interpreta elevii Colegiului Național de Artă „Octav Băncilă” Iași: Sara Costandache, Ioana Leonida, Mario Lucaci, Elena Iușcă, Denisa Arbore, Raluca Ivanoschi, Alexandru Ciotloș, Viviana Țaga, Alexia Gavril, Alexandru Plăcintă și Sofia Sălăjan. În program: G.F. Haendel, J.B. Lully, M. Clemeti, F. Burgmuller, C. Czerny, W.A. Mozart, Fr. Chopin, J. Brahms, F. Mendelssohn Bartholdy, I. Berkovici. Coordonatori proiect: prof. Carmen Șoltuz, prof. Lucia Popovici, prof. dr. Ioana Enoiu-Pânzariu, prof. Roxana Ota. Costul unei invitații este de 40 de lei și se constituie în donație în sprijinul realizării celei de-a VI-a ediții a Concursului de Interpretare pianistică „Piano ArtIS”. Informații și rezervări: 0742/485912.

Iubind Femeia...vis in rozIubind femeia… vis în roz: Ansambul TIERRA al Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași prezintă concertul extraordinar „Iubind femeia… vis în roz”, marți, 8 martie, de la ora 18, în Aula BCU Iași. Seara caritabilă va fi îmbogățită și de prezența unor invitați speciali, precum Academia Show (coordonată de lect.univ.dr. Ligia Grozdan, Alina Babcinețchi Cosoi și Cosmina Paraschiv), Anisia Gafton (momente comice), George Marici (prezentator/ realizator radio-tv, actor), Școala Tango Feliz (coordonator Mirel Grăjdeanu). Evenimentul se va încheia printr-un moment simbol, respectiv iluminarea în roz a clădirii Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași, a maternităților „Elena Doamna” și „Cuza Vodă”. Prețul unei invitații este de 40 de lei și poate fi achiziționată la instituțiile partenere și de pe pagina evenimentului Iubind femeia…vis în roz. Proiectul este realizat și coordonat de asist.univ.dr. Mihaela Gârlea solistă de jazz, profesor, realizator emisiuni tv.

Potrivit statisticilor peste 2000 de femei din Iași sunt diagnosticate cu cancer la sân. Proiectul caritabil Iubind femeia…vis în roz a luat naștere în primul rând din dorința de a sprijini femeile care se confruntă cu această boală și care au nevoie de ajutor suplimentar față de ceea ce statul român poate să le ofere în acest moment. Împreună cu coordonatorii pe probleme sociale din cadrul IRO vom stabili cu precizie direcția sumei de bani ce se va strânge în urma derulării proiectului caritabil.

Formația Tierra este alcătuită din artiști profesioniști, absolvenți ai Universității de Arte „George Enescu”, cadre didactice ale aceleiași instituții, instrumentiști ai Filarmonicii Moldova din Iași, profesori la Școala Populară de Arte. De curând formația a devenit ansamblul Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași. Componența formației: lect.univ.dr. Raluca Dobre – vioară, lect.univ.dr. Luminița Ciobanu – violă, asist.univ.drd. Edit Arva – pian, Grigoriță Mandache – contrabas, Teo Popescu – percuție, prof. Romeo Luchian – acordeon, Mihaela Gârlea – voce.