Asociaţia ATRAG invită ieşenii să cunoască “Adevărata Basarabie”

Asociația Tinerilor Români din Afara Granițelor (ATRAG) organizează Campania „Adevărata Basarabie”. Evenimentul ajuns la cea de-a VI-a ediţie va avea loc în perioada 5-23 mai a.c.

Prin această Campanie, organizatorii îşi propun  promovarea valorilor culturale și artistice comune celor două maluri ale Prutului. Totodată urmăresc implicarea tinerilor români în cadrul activităților socio-culturale din Iași.

Anul acesta, Campania include șapte proiecte:

5 mai, ora 15.00Gala de deschidere a Campaniei, care va avea loc la Hotel „Moldova”. De asemenea în cadrul galei festive va avea loc şi expoziția fotografică „Din Basarabia, cu dor”.

6 mai, ora 12.00 Podul de flori. Evenimentul are ca scop reamintirea existenţei unei  singure naţiuni româneşti pe ambele maluri ale Prutului şi se va desfăşura lângă podul de cale ferată din Ungheni, locul unde s-a întâmplat primul „Pod de Flori”.

8-10 maiExcursia „Cunoaște Basarabia” va oferi posibilitatea pentru 45 participanți ieșeni să călătorească trei zile în Republica Moldova împreună cu echipa ATRAG. Localităţile pe care le vor putea vizita sunt : Chișinău, Soroca, Orheiul Vechi şi Lăpușna. De asemenea vor putea vedea şi Beciul Cricova, rezervația naturală „Suta de movile”, mănăstirea Țâpova și alte atracțații turistice din Republica Moldova.

17 mai, ora 14.00 Conferința „Cultura românească- imperativ pentru tinerii români” se va desfășura în Corpul R al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. În cadrul conferinţei sunt invitaţi speakeri și profesori universitari, care vor informa publicul despre importanța culturii în zilele noastre, ce sunt dominate de noile trenduri în comunicație, iar tradițiile și obiceiurile sunt neglijate.

17  mai, ora 20.00 – Proiecție de film „Dănilă Prepeleac” de Tudor Tătaru. Proiecția va avea loc în parcul Palas Mall Iași. Grupul țintă sunt toți locuitorii Iașiului .

22 mai, ora 18.00 Teatrul Satiricus din Republica Moldova vine la Iași cu spectacolul „Cu bunelul, ce facem?” de Constantin Cheianu. Scopul acestui eveniment este de a aduce teatrul basarabean în fața publicului ieşean.

23 mai – Gala de închidere a proiectului.