5 studenți fizicieni premiați la Concursul „Dragomir Hurmuzescu”

Cinci studenții de la Facultatea de Fizică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași au fost premiați pentru rezultatele obținute la Concursul Național Studențesc de Fizică „Dragomir Hurmuzescu”. Astfel, participații s-au reîntors acasă cu două premii II prin Oana Condurache, studentă în anul I, și Gheorghe Taran, anul al III-lea, două premii III obținute de Gabriel Sitaru, anul I, și Alexandru Lukacs, anul al II-lea și o mențiune prin Grigore Țărnă, anul al III-lea. De asemenea, Alexandru Lucaks a primit și o diplomă de merit pentru rezolvarea originală a unei probleme.

În acest an, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca a găzduit cea de-a doua ediție a Concursului Național Studențesc de Fizică „Dragomir Hurmuzescu”, ce s-a desfășurat sâmbătă, 13 aprilie a.c.

Facultatea de Fizică din Iași a inițiat această olimpiadă studențească anul trecut.