Comunicări științifice studențești în domeniul studiilor europene

Centrul de Studii Europene al Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași a dat startul înscrierilor pentru Sesiunea națională de comunicări științifice studențești în domeniul studiilor europene. Până pe 1 aprilie studenții din mediul academic ieșean, de la programul de licență și master, se pot înscrie la cea de-a IX-a ediție a Sesiunilor de comunicări, ce se va desfășura pe 18 și 19 aprilie la UAIC.

Participanții vor redacta lucrări, de maximum 6 pagini, sub îndrumarea unui cadrul didactic. Temele de interes din acest an sunt: Rolul Uniunii Europene ca actor global, Dezvoltarea durabilă – pivot central al strategiei EUROPA 2020 și Europa – între diversitate și unitate.

Termenul limită de predare al lucrărilor este 17 aprilie. Participanții vor susține aceste lucrări în fața unei comisii. Acestea vor fi evaluate, urmând ca cele mai bune să fie premiate. Cea mai bună lucrare a conferinței va primi o diplomă de excelență Jean Monnet.