Schimb de experință între studenții chimiști din ţară

1266636_18127252Asociațiile Studenților Chimiști din Iași, Cluj și București au pus bazele proiectului „Student în țara mea”. Proiectul se desfășoară pe parcursul a trei săptămâni, începând cu 18 martie a.c. Prima etapă se va desfășura la Facultatea de Chimie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași , unde zece chimiști, cinci din București și cinci din Cluj, vor experimenta viața unui student ieșean. Astfel, timp de o săptămână, câte trei ore pe zi, aceștia vor asista la cursuri pentru a înțelege metodele de predare și de lucru, după care vor vizita laboratoarele facultății pentru a vedea aparatele și instrumentele utilizate în experimente și cercetări științifice.

Partenerii acestui proiect sunt Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea „Babeș – Bolyai” din Cluj și Universitatea din București.

În 2011 a mai fost organizat un proiect de schimb de experiență la care au participat doar studenți din Iași și București.