Conferință dedicată Proiectului Monumenta linguae Dacoromanorum

SeminarCulianu31ian_Munt1
Click pentru a vedea afişul în întregime

Joi, 31 ianuarie, începând cu ora 18:00, în Sala Ferdinand a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc conferința „Proiectul Monumenta linguae Dacoromanorum. Stadiu actual, perspective, semnificații”, moderată de prof. univ. dr. Tiberiu Brăilean.

Evenimentul va fi susținut de prof. univ. dr. Eugen Munteanu, directorul Centrului de Studii Biblico-Filologice „Monumenta linguae Dacoromanorum”, care va prezenta volumul Biblicum Jassyense. Romanian Journal for Biblical Philology and Hermeneutics. În cadrul acestei conferințe vor participa dr. Ana-Maria Gînsac și dr. Iosif Camară care vor face prezenta două apariţii editoriale:  Dosoftei – Parimiile preste an, Iași, 1683 , respectiv Șeapte taine a besearecii.

Evenimentul este organizat de Departamentul de Cercetare Interdisciplinară în Domeniul Științelor Socio-Umane al Universității și se încadrează în seria Seminariilor «Ioan Petru Culianu».