Cum ar putea influenţa pagina ta de Facebook şansele de angajare? – detalii in revista presei

Google Begins to Scale Back Its Scanning of Books From University Libraries

The company has been quietly slowing down, according to librarians involved with the vast digitization project.

The Chronicle Of Higher Education (click aici pentru a citi articolul)

Sometimes the quickest path is not a straight line

New methods and software developed at MIT can predict optimal paths for automated underwater vehicles.

MIT News (click pentru a citi articolul)

Could your Facebook page ruin your job prospects?

Terrified of employers scouring their Facebook pages for signs of fecklessness, students have started deleting content and hiding their identity. Are they over-reacting?

The Guardian (click pentru a citi articolul)

Presa culturală

„Închid ochii şi văd” – interviu cu Lucian PINTILIE

Întrebat ce vrea să fie cînd va fi mare, Corneliu Porumboiu a răspuns: Lucian Pintilie. Creditat pentru renaşterea filmului românesc, Cristi Puiu a ţinut să precizeze că, fără Lucian Pintilie, Noul Val nu ar fi existat. Venind din partea regizorilor săi favoriţi, aceste declaraţii nu fac decît să întărească evidenţa: Lucian Pintilie este cel mai important cineast român.

Dilema Veche (click aici pentru a citi articolul)