Expoziție de pictură și grafică „Portrete. Ipostaze feminine”

Joi, 08 martie 2012, de la ora 18.00 va avea loc vernisajul expoziției de pictură și grafică „Portrete. Ipostaze feminine”, în cadrul căreia iubitorii de artă vor putea admira lucrările artistului plastic Iulian Constantin Copăcel. Evenimentul va fi găzduit de Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în Sala Mansardă, în perioada 08 martie – 30 aprilie 2012.

Această manifestare constituie expresia unui parteneriat între Muzeul Universității și proiectul ”Reconstrucția statutului femeii: de la discriminare, la dezvoltare profesională și egalitate de șanse”.

Creațiile lui Iulian Constantin COPĂCEL se caracterizează prin predilecția transpunerii unor portrete feminine în decoruri cu ritmuri intercalate. Compozițiile plasează personajele în ipostaze mereu inedite, ceea ce induce o atmosferă de tensiune și mister.

Clădirea Muzeului Universității este situată pe strada ”Titu Maiorescu” nr.12. Accesul este liber pentru toate categoriile de vizitatori, după următorul program:

Marţi-Vineri: 09-16

Sâmbătă-Duminică: 10-15