Formular unic pentru depunerea propunerii de editare la Editura UAIC

Având în vedere deciziile autorităților referitoare la distanțarea socială impusă de actuala pandemie și intenția instituției noastre de a facilita contactul cu autorii care doresc să publice sub egida celei mai vechi universități din România, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vine în întâmpinarea acestora cu un formular online de depunere a propunerii de editare, formular disponibil la accesarea următorului link:

Așadar, pentru a se asigura un canal unic de comunicare între autori și editură în ceea ce privește propunerea de editare, din data de 10 martie 2021, Editura UAIC va lua în considerare ca atare doar propunerile de editare trimise prin intermediul formularului online sus-menționat.

În această propunere de editare adresată Directorului Editurii Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași sunt de completat numele autorului, titlul, tematica, adresabilitatea și cuprinsul lucrării, referenții științifici ai cărții, aspecte legate de finanțarea publicării și termenele legate de predarea manuscrisului.

De asemenea, în formularul respectiv sunt prevăzute și formule standard referitoare la asumarea de către autor a unor aspecte legate de copyright și de reglementările drepturilor patrimoniale şi conexe cuprinse în Legea 8/1996 privind drepturile de autor, cu completările ulterioare.

Reamintim că Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, a fost evaluată la categoria A pentru domeniul Istorie și studii culturale și la categoria B pentru domeniile Filologie, respectiv Filozofie, în urma procesului de evaluare și clasificare a editurilor şi revistelor cu profil umanist din România și Republica Moldova, desfășurat în cursul anului 2020 sub egida Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice (CNCS) prin Comisia de Științe Umaniste.