Ce poate face o universitate din România pentru a ajunge în Top 500

Cum pot ajunge universitățile din România în top 500?

Într-un interviu pentru 360 UAIC, prof. univ. dr. Ştefan Avădanei, decanul Facultății de Litere din cadrul Universității „ Alexandru Ioan Cuza din Iași”, subliniază câteva direcții fundamentale pe care universitățile românești trebuie să le urmeze pentru a crește calitatea și performanța învățământului superior.

Citiţi articolul integral

Publicitatea poate fi trecută pe locul doi

8 soluţii pentru UAIC

de Tudor Luchian

Primul clasament internaţional al universităţilor (Academic Ranking of World Universities (ARWU )) a fost publicat în iunie 2003, de către Center for World-Class Universities (Shanghai Jiao Tong University, China) şi Institute of Higher Education of Shanghai Jiao Tong University, China. Deşi inițial acest proiect a vizat clasificarea universităţilor chinezeşti, cu scopul identificării celor mai performante din punct de vedere al activităţii ştiinţifice internaţionalizate, în scurt timp el a atras atenţia altor universităţi din lume, şi chiar a factorilor decizionali guvernamentali din alte ţări.

Citiţi articolul integral

Scrieţi pentru 360 UAIC

Dacă doriţi să publicaţi un articol în cadrul uneia dintre temele noastre, trimiteţi textul dumneavoastră la adresa de email promovare@uaic.ro

Temele viitoare:

• Viaţa culturală în Iaşi