Expoziția de icoane „Lumină din Lumină”

Expo Providenta Mai 2013
Click pentru a vedea afișul

Expoziția de icoane „Lumină din Lumină”, aflată în acest an la ediția a IX-a, are loc la Policlinica Providența a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, situată pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, în zona esplanadei Cub. Manifestarea reunește lucrări ale studenților și masteranzilor de la specializările Artă Sacră și Patrimoniu Cultural de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”. Evenimentul va fi deschis publicului inclusiv în luna mai.

Expoziția de icoane este organizată de Catedra de Artă Sacră de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, în colaborare cu Centrul de cercetare „Filaret Scriban”, Asociația „Miron Barnovschi” și Centrul Medical „Providența”.