Expoziția „De la Bach la Enescu – confluențe muzicale” la BCU

Cultura muzicală universală, legată indisolubil de literatură, filosofie și celelalte arte, reunește operele compozitorilor ieșiți din anonimat prin intermediul unor creații unice, care i-au consacrat definitiv. Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași aduce în atenția publicului o expoziție dedicată istoriei artei sonore. Expoziția „De la Bach la Enescu – confluențe muzicale” prezintă momente de referință ale istoriei muzicii, ilustrate de nume precum Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Richard Wagner, Johannes Brahms, alături de operele care i-au așezat în panteonul marilor compozitori ai tuturor timpurilor. Partiturile şi libretele expuse – însoțite de biografii și autobiografii – sunt grupate pe curente muzicale apărute și dezvoltate în Italia, Germania, Austria, Franța, Rusia ș.a. Călătoria prin lumea muzicii îi poartă pe vizitatori prin Renaștere și baroc, clasicism, romantism, neoclasicism, până la impresionismul și expresionismul secolului 20. Școala muzicală românească modernă ocupă un loc aparte, fiind reprezentată, în expoziție, de George Enescu – emblema muzicii româneşti, de Mihail Jora şi de cel mai mare pianist român al tuturor timpurilor – Dinu Lipatti.

Expoziția organizată de departamentul Colecții Speciale este deschisă publicului în perioada 20 februarie-20 martie 2024, în spațiul expozițional de la etajul I al Palatului Fundației.

Vernisajul va avea loc vineri, 23 februarie 2024, la ora 11.00, în sala „B.P. Hașdeu”.

Invitați:

Lăcrămioara Petrescu, prof. univ. dr., Facultatea de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Andrei Fermeșanu, manager al Operei Naționale Române Iași