Selecție deschisă pentru studenții UAIC care vor fi ambasadori EU Careers

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează o selecție pentru 15 studenți care vor fi ambasadori ai programului EU Careers al Uniunii Europene în anul universitar 2024/2025.

Dacă studiezi la UAIC și nu ești în an terminal, dacă vrei să acumulezi experiență profesională, dacă ești o persoană comunicativă, motivată și entuziastă în ceea ce privește Uniunea Europeană (UE), poți face parte din echipa de ambasadori EU Careers care vor promova oportunitățile de carieră din instituțiile Uniunii Europene în rândul studenților europeni. Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași este una dintre cele 5 universități românești care pot nominaliza studenți ambasadori EU Careers.

Avantajele studenților ambasadori EU Careers:

• Află mai multe despre oportunitățile de carieră în instituțiile UE și îi informați și pe colegi;
  • Construiesc o rețea europeană plină de potențial;
  • Dobândesc experiență profesională – un atu major pentru CV;
  • Îți dezvoltă capacitatea de a vorbi în public și competențele în domeniul marketingului și al resurselor umane;
  • Beneficiază de formare și de îndrumare de-a lungul întregii experiențe;
  • Fac cunoștință cu funcționari UE de rang înalt;
  • Obțin o scrisoare de recomandare redactată în funcție de rezultatele obținute.

Cerințe pentru studenții ambasadori EU Careers:

• Să organizeze sau să participe la cel puțin un eveniment sau o prezentare EU Careers;
  • Să dedice cel puțin două ore pe săptămână rolului de ambasador;
  • Să comunice periodic cu coordonatorul EU Careers;
  • Să participe la toate activitățile de formare oferite online de EPSO (European Personnel Selection Office);
  • Să țină un registru al activităților și să trimită rapoarte periodice;
  • Abilități excelente de comunicare și de relaționare;
  • Dorința de a împărtăși și de a învăța;
  • Bune abilități organizatorice;
  • Orientare spre calitate și rezultate.

Pentru studenții ambasadori EU Careers va fi organizată o sesiune de formare în format fizic, la Bruxelles, în luna octombrie 2024 (data va fi anunțată ulterior) și mai multe sesiuni de formare online. UAIC selectează 15 studenți ambasadori EU Careers, dintre care unul va participa la sesiunea în format fizic (cheltuielile de transport și cazare fiind suportate de universitate) iar ceilalți 14 vor participa doar la sesiunile de formare online.

Cerințe pentru înscrierea la selecția organizată de UAIC:

• Să fii cetățean al Uniunii Europene;
  • Să vorbești fluent limba engleză și limba română;
  • Să ai disponibilitatea de a participa la sesiunea de formare obligatorie din luna octombrie 2024 (Bruxelles), alături de ceilalți studenți ambasadori EU Careers din toate statele membre ale UE;
  • Să studiezi la UAIC și să nu fii în an terminal.

Dacă vrei să fii unul dintre cei 15 studenți ambasadori EU Careers ai UAIC, te rugăm să trimiți la adresa promovare@uaic.ro un e-mail cu subiectul „Ambasador EU Careers”, la care să atașezi CV-ul și un eseu de maxim 5 pagini despre motivația ta de a fi student ambasador EU Careers până cel târziu marți, 20 februarie, ora 23.59. Procesul de selecție va include și un interviu, care va avea loc la începutul lunii martie.

Mai multe informații despre programul „Studenți-ambasadori ai EU Careers” sunt disponibile aici: https://eu-careers.europa.eu/ro/eu-careers/eu_careers_student_ambassadors