Bursele Guvernului Francez

În fiecare an, Franța lansează  un apel la candidaturi pentru programul de burse France Excellence România (Bursele Guvernului Francez). Începând cu 1990, programul a reprezentat cea mai mare campanie de burse din partea unei țări străine în România. Guvernul francez a acordat peste 4.000 de burse studenților români pentru ca aceștia să se specializeze în Franța.

Serviciul de Cooperare și Acțiune Culturală al Ambasadei Franței în România oferă burse la trei niveluri diferite: masterat, doctorat în cotutelă sau în co-direcțiune și postdoctorat (pentru cercetători).

Apelul la candidaturi este deschis până pe 4 martie 2024 și este publicat pe site-ul Institutului Francez din România aici.

Dosarele de candidatura trebuie să fie depuse utilizând formularul pentru fiecare nivel, care poate fi accesat aici.