Conferința regională „Școala de bani începe școala: resurse educaționale transdisciplinare de educație financiară“ este organizat pe 16 noiembrie 2023, de la ora 14:00, la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, de Edupedu.ro cu sprijinul Școala de Bani – BCR, alături de partenerii instituționali Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Inspectoratul Școlar Județean Iași.

Înscrierile sunt deschise pentru participanți, prin completarea acestui formular.

Participarea este gratuită, dar locurile sunt limitate. Vor fi acordate diplome de participare. Sunt invitați să participe în principal profesorii din mediul preuniversitar, pentru care au fost create resursele educaționale cu o abordare transdisciplinară, prin care noțiunile de educație financiară pot fi introduse în predarea mai multor materii, pe toate ciclurile de învățare din preuniversitar: preșcolar, primar, gimnazial și liceal.

Agenda evenimentului:

• 14:00 – 14:30 Înregistrarea participanților / Oportunități de networking la o gustare
  • 14:30 – 14:50 Deschiderea evenimentului – prezentare program și evenimente regionale: Mihai PETICILĂ, moderator / Discursuri introductive – prof.univ.dr. Tudorel TOADERrector, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, prof. dr.  Maria Andreea NECULAUinspector școlar pentru activități educative extrașcolare, Inspectoratul Școlar Județean Iași
  • 14:50 – 15:00 Prezentarea programului Școala de bani și a inițiativelor de educație financiară pe care BCR le derulează de peste 7 ani: Nicoleta GRĂJDEANU, director zonal retail, BCR
  • 15:00 – 15:10 Programul național de numerație „Eu la puterea viitor” al Teach for RomaniaDana IACOB, învățătoare la Școala Gimnazială Poieni, alumn Teach for Romania
  • 15:10 – 15:25 Prezentarea conținutului educațional interdisciplinar dezvoltat de profesori în cadrul programului – pilot LifeLab by BCR: Adina ROȘCAexpert educațional, coordonator creare conținut și implementare în școlile pilot LifeLab
  • 15:25 – 15:40 Contribuția disciplinelor la profilul de formare al absolventului și locul competențelor de educație financiară în Curriculumul național: dr. Ciprian FARTUȘNIC – cercetător științific principal gr.I, Institutul de Științe ale Educației (ISE)
  • 15:40 – 15:50 Q&A și scurtă interacțiune cu participanții
  • 15:50 – 16:30 Atelier de educație financiară – noțiuni introductive, prezentare resurse și curs acreditat Școala de bani: Gabriela MUSTEAȚĂ, profesoară de educație financiară, Școala de Bani – BCR
  • 16:30 Acordarea adeverințelor de participare la conferință și atelier EduFin semnate de partenerii de la BCR, UAIC și ISJ Iași.

Mai multe informații despre eveniment găsiți aici.