Târgul de cărți și arte frumoase „Arca lui Gutenberg 2019”

Începând de miercuri, 2 octombrie, până duminică, 6 octombrie, Editura Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită la standul propriu de la cea de-a V-a ediție a Târgului de cărți și arte frumoase Arca lui Gutenberg, organizat la Palas Mall Iași, în Atrium. Publicul interesat va descoperi o bogată ofertă a Editurii UAIC – peste 250 de titluri din producția editorială a ultimilor ani, acoperind o gamă diversă de domenii culturale, peste 30 dintre aceste titluri fiind noutăți ale anului 2019.

Accesul publicului va fi liber, târgul fiind deschis între 10.00 și 22.00, de miercuri până duminică. În programul de lansări al târgului, Editura Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași a înscris și în acest an câteva evenimente speciale, pentru a facilita publicului o înâlnire directă cu autori și cărțile lor.
Lansările vor avea loc în Spațiul de evenimente Arca lui Gutenberg (Atrium, nivelul 0, Palas Mall Iași) după următorul program:

• Miercuri, 2 octombrie, ora 13.30, va avea loc lansarea volumului Philippicae / Filipice (vol. I) (vol. I ), de Marcus Tullius Cicero, ediție bilingvă. Traducere și indice de Mihaela Paraschiv. Notă asupra ediției de Mihaela Paraschiv și Nelu Zugravu. Note și comentarii de Nelu Zugravu. Studiu introductiv de Constantin Sălăvăstru.
Invitați: prof.univ.dr. Mihaela Paraschiv, prof.univ.dr. Eugen Munteanu și prof.univ.dr. Constantin Sălăvăstru.

• Joi, 3 octombrie, ora 13.00, va avea loc lansarea lansarea noutăților colecției SOPHIA:
Confesiuni, vestigii, temporalități, de Andi Mihalache;
Euronomosofia. Periplu filosofic prin dreptul european. Lecțiuni, de Valerius M. Ciucă;
Drumul către sine. Kierkegaard și devenirea în limitele stadiilor existenței, de Ionuț Bârliba;
Estetica și știința generală a artei expuse în trăsăturile lor principale, de Max Dessoir, traducere și prefață de Val. Panaitescu.
Invitați: prof.univ.dr. Valerius M. Ciucă, prof.univ.dr. George Bondor, prof.univ.dr. Petru Bejan, CS I Andi Mihalache și CS III Ionuț Bârliba.