Burse anuale pentru studenți oferite de BAYHOST

Centrul Academic Bavarez pentru Europa Centrală, de Est și de Sud-Est din statul independent Bavaria (BAYHOST) a lansat apelul pentru programul de burse anuale pentru studenții din țările din regiune.

Studenții români își pot astfel finanța programele de studii de master și/sau doctorat. Bursele pot fi prelungite până la 3 ani, valoarea bursei fiind de 735 euro/lună.

Prin acest program de burse poate fi, de asemenea finanțat un an de studii în Bavaria, pentru studenții înmatriculați în universitățile românești într-un program de studii universitare de doctorat.

Termenul limită pentru transmiterea candidaturilor este 1 decembrie 2019.

Mai multe detalii despre modalitatea de transmitere a candidaturilor pot fi găsite la adresa:

Persoanele interesate pot contacta Direcția Generală Învățământ Universitar la adresa de e-mail: dgis@edu.gov.ro