Conferinţă FIE susţinută de lect.univ.dr. Livia IACOB

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași vă invită marți, 11 iunie, la ora 10.00, în Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, la conferința cu tema „Trubadurii de ieri, trubadurii de azi. Lirica europeană de dragoste și metamorfozele ei contemporane”, susținută de doamna lect. univ. dr. Livia IACOB.

Evenimentul este organizat în cadrul Festivalului Internațional al Educației 2019, derulat de Primăria Municipiului Iași.

Lirica de dragoste reprezintă o constantă a tuturor epocilor istorice şi a curentelor literare în dinamica lor complexă, aşa cum o putem astăzi întrezări în diferitele literaturi ale lumii, indiferent de arealul geografic de care acestea aparţin.

Prezentarea va cuprinde evoluția poeziei de dragoste din perspectiva istoriei literare, ipoteze privind sursele fenomenului, precum și metamorfozele recente suferite de acest tip de poezie și câteva dintre trăsăturile ei definitorii. Un loc aparte îl ocupă dualismul tipologiilor feminine: la donna angelicata, elogiu închinat femeii serafice, palid înveşmântată în lumină, sursă a imnurilor mariologice din poezia mistică şi întruchipând iubirea abstractă, înflăcărata idealizare; în contrapartidă, la donna demonicata, femeia seducătoare, cvasi-virilă, aproape donjuanescă în comportament, dar şi aceea generatoare de forţă vitală şi muzică, după cum se poate lesne observa în textele unor cantautori precum George Brassens, Vladimir Vîsoţki, Bob Dylan sau Leonard Cohen.

Doamna Livia Iacob este lector dr. la Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, activând în cadrul catedrei de Literatură Comparată. Între 2001 şi 2003 a fost redactor la Editura Polirom, Iaşi; apoi, între 2003 şi 2007, redactor şi traducător la Editura Institutul European, Iaşi. În 2006 finalizează stagiul de doctorat cu frecvenţă în cadrul Catedrei de Literatură Comparată şi Estetică a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi; obţine titlul de doctor cu calificativul foarte bine şi distincţia Magna cum laude. În calitate de unic autor, a publicat următoarele volume de critică şi istorie literară: „Romancieri interbelici”, Editura Institutul European, Iaşi, 2006, colecţia „Universitaria”, seria „Litere”; „Parodia literară. Şapte rescrieri romaneşti”, Editura Institutul European, Iaşi, 2011, colecţia „Academica”, seria „Litere”. Este, de asemenea, autoarea volumelor de versuri „Nimic nou sub soare”, Editura Aleph, Piatra-Neamţ, 1995; „Fragmente din războiul urban”, Editura Outopos, Iaşi, 1999; „Scrisori de închiriat”, Editura Cartea Românească, Bucureşti, 2004; „Nu toţi suntem îngeri”, Editura Vinea, Bucureşti, 2013. Coordonează şi contribuie la editarea a numeroase volume de critică şi istorie literară, traduceri şi antologii.