Conferință Eugen Simion: Câteva reflecţii despre identitatea românească

Domnul acad. Eugen Simion va susţine conferinţa Câteva reflecţii despre identitatea românească în Aula Filialei din Iaşi a Academiei Române, pe data de 8 iunie 2017, ora 12:00.

Conferinţa va fi urmată, începând cu ora 13:00, de lansarea cărţilor (la Biblioteca Filialei Iaşi a Academiei Române):

Dicţionarul general al literaturii române (ediţia a II-a revizuită, adăugită şi adusă la zi; Coordonator general: Eugen Simion), Bucureşti, Editura Muzeul Literaturii Române, 2016);

Eugen Simion, Ion Creangă. Cruzimile unui moralist jovial (ediţie definitivă), Bucureşti, Editura Tracus Arte, 2017.

Domnul acad. Eugen Simion este critic şi istoric literar; Membru titular şi Preşedinte al Academiei Române (1998 – 2006); Director al Institutului de Istorie şi Teorie Literară „G. Călinescu”, din 2006; Preşedinte al Secţiei de Filologie şi Literatură a Academiei Române; Preşedinte al Fundaţiei Naţionale pentru Ştiinţă şi Artă şi coordonator al seriei Opere fundamentale; Autor al peste 3000 de studii şi articole în reviste de specialitate; Coordonator al Dicţionarului general al literaturii române, vol. I-VII, 2004 – 2009.

Participă: Acad. Bogdan C. Simionescu, Acad. Alexandru Zub, Victor Durnea, Remus Zăstroiu, Bogdan Creţu, directorul Institutului de Filologie Română „A. Philippide”.