Volumul „Alexandre Safran et les Juifs de Roumanie durant l’instauration du communisme”, prezentat pe 1 decembrie, la Espace Brémontier

alexandru-safran_carol-iancu_cop-1_webCel mai nou volum purtând semnătura reputatului profesor Carol Iancu, de la Universitatea „Paul Valéry” din Montpellier – Alexandre Safran et les Juifs de Roumanie durant l’instauration du communisme. Documents inédits des archives diplomatiques américaines et britanniques (1944-1948), recent apărut în colecția Historica Dagesh a Editurii Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, va fi prezentat joi, 1 decembrie 2016, începând cu ora 18.30, în cadrul conferinței dedicată Marelui Rabin Alexandru Șafran, care se va desfășura în centrul cultural Espace Brémontier (5 rue Bremontier), eveniment organizat de asociația Amitié Judéo-Chrétienne de France (AJCF).
Conferința mai include în program și două prelegeri susținute de Avinoam Șafran (Le grand rabbin Alexandre Safran : une cohérence de pensée et d’action), profesor la Universitățile din Paris și Geneva și Carol Iancu (Le grand rabbin Alexandre Safran et le dialogue judéo- chrétien), Membru de Onoare al Academiei Române și profesor la Universitatea ”Paul Valéry” din Montpellier.
Rezultat al cercetărilor întreprinse de profesorul Carol Iancu în numeroase fonduri arhivistice, în special în Arhivele Ministerului Afacerilor Externe al Statelor Unite, de la Washington, și în Arhivele Foreign Office al Marii Britanii, de la Londra, volumul, totalizând 210 documente, în cea mai mare parte inedite, constituie un tezaur de informatii referitoare la evoluția internă și internațională a României între anii 1944-1948, cu accent asupra sorții minorității evreiești și a activității șef-rabinului României din perioada 1940-1948, Alexandru Șafran.