Prima expoziție de fotografie contemporană din Africa de Sud și Romania, la Iași

afis-paradox-of-plentyUniversitatea din Johannesburg, împreună cu Asociația Culturală AltIași prin Borderline Art Space, Centrul de Fotografie Contemporană din Iași și Centrul de Cercetare Estetică și Creație Artistică din cadrul Universității de Arte ”George Enescu” din Iași, prezintă pentru prima dată în România două expoziții de fotografie contemporană din Africa de Sud. Lucrările de fotografie africane sunt puse în dialog cu practici artistice locale, care utilizează mediul fotografic pentru a investiga procese de transformare socială ce au avut loc în cele două țări în ultimii 25 de ani. Cele două expoziții, găzduite de Borderline Art Space și de Galeria Aparte (din cadrul UAGE Iași), sunt finanțate prin intermediul Fondului Național de Cercetare din Africa de Sud și vor fi deschise vineri, 25 noiembrie 2016, în prezența curatorilor, Cristian Nae și Judy Peter.

Judy Peter este profesor la Facultatea de Artă, Design și Arhitectură de la Universitatea din Johannesburg, iar Cristian Nae este profesor de istoria și teoria artei la Universitatea de Arte „George Enescu” din Iași. Cercetările lor se intersectează în câmpul examinării politicilor reprezentării și al istoriei artei contemporane din perspectivă comparată.