Evenimente de excepție la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”

Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” Iași găzduiește săptămâna viitoare trei evenimente de excepție: întâlnirea cu „Scriitorul lunii”, concertul susținut de Cvartetul Ad Libitum în cadrul celei de-a treia ediții a Festivalului de Cvartet de la Iași și concertul coral „Shakespeare 400” susținut de Corul academic „Gavriil Musicescu”.

scriitorul-lunii-bogdan-suceava-21-nov„Scriitorul lunii”, ediția a IV-a – Sala „B. P. Hasdeu”: Asociația Studenților Jurnaliști (ASJ) din Iași invită iubitorii de lectură și de noutate la cea de-a patra întâlnire cu un scriitor ce va răspunde curiozităților ieșenilor. Bogdan Suceavă a fost desemnat scriitorul lunii noiembrie de către ASJ și va fi prezent luni, 21 noiembrie, de la ora 18.30, la sala „B. P. Hasdeu” a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” Iași. Moderată de jurnalistul Andrei Giurgia, discuția va avea la bază romanul „Noaptea când cineva a murit pentru tine”. Proiectul face parte din campania „Șezi blând și citește”, demarată în anul 2013 de către ASJ. În edițiile anterioare, la eveniment au participat scriitorii Dan Lungu, Cătălin Mihuleac și Cristian Teodorescu.

festivalul-de-cvartet-22-novFestivalul de Cvartet la Iași, ediția a III-a – Aula BCU Iași: Marți, 22 noiembrie, de la ora 19, va avea loc concertul susținut de Cvartetul Ad libitum (Alexandru Tomescu – vioară; Șerban Mereuță – vioară; Bogdan Bișoc – violă; Filip Papa – violoncel). În program: Haydn – Cvartetul în fa major, op. 3 nr. 5; Beethoven – Cvartetul op. 18 nr. 4; Ravel – Cvartet. Biletele pot fi achiziționate de la casa de bilete a Filarmonicii ieșene (luni-vineri: 10-13; 17-19, telefon: 0332/882.025; 0723/398.264).

shakespeare-400-24-nov„Shakespeare 400” – Aula BCU Iași: Filarmonica de Stat „Moldova” Iași vă așteaptă joi, 24 noiembrie, de la ora 19, la concertul coral susținut de Corul academic „Gavriil Musicescu” sub bagheta dirijorului Doru Morariu. În program: muzică renascentistă. Invitați speciali: actorii Constantin Avădănei, Daniel Busuioc, Mihaela Arsenescu Werner. Biletele pot fi achiziționate de la casa de bilete a Filarmonicii ieșene (luni-vineri: 10-13; 17-19, telefon: 0332/882.025; 0723/398.264).